Prenumerera
Annons

Fler söker elbusspremie

23 november 2018 kl. 11:51

Tidigare i år förändrades förutsättningarna för elbusspremien. Nu täcker stödet den faktiska kostnaden av en elbuss och de förändrade förutsättningarna innebar även att privata aktörer tillåts söka stödet.

– Fördelen med elbussar är inte bara att de leder till lägre koldioxidutsläpp, utan även att det ger minskat buller i stadsmiljön, säger Peter Dädeby, handläggare på Energimyndigheten i ett pressmeddelande. 

Elbusspremien omfattar 100 miljoner kronor per år fram till år 2023.

Läs mer: Här är de kommuner som får vindkraftspremie

Annons
Annons
Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026