Prenumerera
Annons

Dyrare flyga med eget jetplan

14 november 2014 kl. 08:02

I ett lagförslag som har skickats på remiss till Lagrådet föreslår regeringen att transporter i den egna verksamheten inte ska räknas som kommersiella flygningar. Det innebär att företagen inte längre kan tanka planet skattefritt. Samma sak ska gälla bränsle till fartyg.

Myndigheter, ideella organisationer som sjöräddningen och yrkesfiskare slipper också i fortsättningen skatt på bränslet till flygplan och fartyg.

EU-kommissionen har påpekat att de svenska reglerna är för generösa, och har hotat att dra Sverige inför domstolen om reglerna inte ändras senast den 1 juli 2015.

 

Lagrådsremiss Beskattning av flygbränsle och fartygsbränsle

 

 

Annons
Annons
Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026