Prenumerera
Annons

Älgpremiär kan flyttas

29 oktober 2014 kl. 16:40

Den årliga älgjakten på hösten inleds på måndagar. Det kan ställa till problem för jägare som då tvingas att använda semesterdagar samtidigt som frånvaron från arbetet undergräver arbetslinjen, menar Cecilia Widegren (M). Genom att flytta premiären till lördag kan man lösa båda problemen, anser Widegren och undrar i en skriftlig fråga om landsbygdsminister Bucht är beredd att göra detta.

Bucht menar att frågan med fördel kan diskuteras i den utredning som ser över jaktlagen. Men han öppnar även för en flytt av älgjaktspremiären.

”Det kan dock finnas skäl för att överväga att ändra jakttiden på älg på det sätt som Cecilia Widegren föreslår”, skriver Bucht i sitt svar.

Annons
Annons
Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026