Prenumerera
Annons
Analys av 
Johan Manell

Kristersson får chansen – C och SD avgör

Foto: Johan Manell/Altinget
5 november 2018 kl. 11:00

Efter talmansrundor, sonderingsuppdrag och senast gruppvisa samtal har talmannen landat i att ett namn, Ulf Kristersson, ska prövas som statsministerkandidat i kammaren. Talmannen väljer dock att lägga fram förslaget officiellt först på måndag för att Ulf Kristersson ska hinna utröna vilka partier som vill vara med i hans regering samt klargöra regeringsunderlaget.  

– Jag har förstått att hans regeringsunderlag måste förtydligas något för att olika partier vet vad de ska ta ställning till, sade Andreas Norlén på pressträffen. 

Tillbaka till 3-2-1 

Men när Kristersson senare dök upp verkar det som att han tycker att han har sagt det som behöver sägas. För att tala klarspråk så är vi alltså nu tillbakakastade ett antal veckor i regeringsbildningsprocessen. Nu är det återigen Ulf Kristerssons 3-2-1-förslag som ligger på bordet. Förslaget som går ut på att de allianspartier som vill får vara med i en regering som driver allianspolitik, i “Alliansens anda”. Det är alltså det förslag som både Annie Lööf och Jan Björklund redan har förkastat. Ulf Kristerssons hopp står nu till att de ska ändra sig och åtminstone inte rösta nej till hans regering.  

Läs hela analysen på Altinget Rikspolitik

 

 

Annons
Annons
Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026