Prenumerera
Annons
Om  
Talla Alkurdi

Regionråd lämnar – siktar på rikspolitiken

I valrörelsen 2022 syntes Talla Alkurdi på socialdemokratiska valaffischer för regionvalet. Nu vill hon ta klivet upp på nationell nivå.
I valrörelsen 2022 syntes Talla Alkurdi på socialdemokratiska valaffischer för regionvalet. Nu vill hon ta klivet upp på nationell nivå.Foto: Henrik Montgomery/TT
23 juni 2025 kl. 21:10

Det är i en intervju med Dagens Nyheter som Talla Alkurdi berättar att hon vill ta erfarenheterna från ett decennium i regionpolitiken och arbeta med sjukvårdsfrågor på nationell nivå. 

– Det behövs fler på nationell nivå som har den erfarenhet och självförtroende som jag har fått av att förbättra sjukvården i Stockholm, säger hon till Dagens Nyheter.

Vad nationell nivå innebär konkretiserar hon inte. Det skulle kunna handla om en riksdagsplats.

– Jag stänger inte den dörren. Jag vet att jag vill ta det vidare nationellt och jag är inte klar med politiken, säger hon.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026