Det blir ingen snabbreglering av lustgaspatroner. I stället får flera myndigheter i uppdrag att informera om riskerna, i väntan på den pågående utredningen. ”Lagstiftning ska göras noggrant”, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till Altinget.
EU, med Sverige i spetsen, måste skyndsamt skapa bättre förutsättningar för kampen mot virus och bakterieinfektioner. Det skriver Malin Parkler, vd Pfizer Sverige.
Folkhälsomyndigheten rekommenderar att alla 65 år och äldre ska ta en femte påfyllnadsdos mot covid-19 i höst. Men enligt Emma Spak på SKR är rekommendationerna otydliga samtidigt som många i de yngre åldersgrupperna inte tagit sin tredje eller fjärde dos, vilket försvårar regionernas beredskapsarbete. Hon menar att det behövs ”klarhet i vad som är målsättningen från myndigheterna”.
Det vita snuset ska givetvis regleras. Men måla inte upp problemet som större än vad det är, skriver Snuskommissionens ordförande Anders Milton tillsammans med tre andra ledamöter i Snuskommissionen.