Prenumerera
Annons
Debatt

Replik: Elever i kommunala skolor drar det kortaste strået

Dagens regler innebär att kommunala skolor inte får resurser som matchar uppdraget då ersättningen måste vara lika till alla huvudmän, skriver debattören.
Dagens regler innebär att kommunala skolor inte får resurser som matchar uppdraget då ersättningen måste vara lika till alla huvudmän, skriver debattören.Foto: Helena Landstedt/TT
22 november 2024 kl. 04:00

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

I en debattartikel i Altinget menar 13 friskolerektorer att vi i Stockholms rödgröna styre överkompenserar eleverna i de kommunala skolorna på bekostnad av eleverna i fristående skolor. Men faktum är att det under allt för många år har varit precis tvärtom – och det vi nu försöker göra är att jämna ut spelplanen. Alla elever i Stockholms stad måste få likvärdiga förutsättningar till en bra skolgång. Det är just därför vi nu skapar en lite mer rättvis skolpeng.

Friskolor är överkompenserade

För faktum är att de fristående skolorna är överkompenserade. Kommunala skolor har ett större uppdrag som bland annat innebär att se till att alla barn i kommunen har en skola nära hemmet samt att hela tiden ha beredskap för att ta emot nya elever. Detta innebär också ökade kostnader. Till skillnad från fristående skolor kan inte heller kommunen välja hur många elever man ska ta emot.

Läs också


Men dagens regler innebär att kommunala skolor inte får resurser som matchar uppdraget då ersättningen måste vara lika till alla huvudmän. Detta drabbar ytterst eleverna i våra kommunala skolor genom mindre resurser till lärare och undervisning.

Den utredning som presenterades förra mandatperioden visade att kommunala skolor till följd av sitt större uppdrag har merkostnader på cirka åtta procent i jämförelse med fristående skolor. För eleverna i Stockholms kommunala skolor innebär det nästan 800 miljoner mindre i skolpeng varje år.

Skolor får mer jämlika förutsättningar

Friskolornas överkompensation har också bidragit till att friskolekoncerner kan göra stora vinster på skolan. Bara förra året gjorde Kunskapsskolan, Internationella Engelska Skolan och Academedia vinster på 600 miljoner kronor. Pengar som med fördel skulle kunna återinvesteras i elevernas skolgång.

Nu gör vi små, men viktiga justeringar, för att se till att de kommunala skolorna får något mer jämlika förutsättningar. Det handlar om att flytta kostnader på 84 miljoner kronor som i dag belastar skolpengen för våra kommunala skolor, men som egentligen inte är kopplade till skolverksamheten.

Med dagens system går det helt enkelt inte att tala om en likvärdig skola.

Det är förhållandevis små förändringar men innebär samtidigt att vi kan öka den andel av skolans resurser som faktiskt kommer de kommunala skolorna till del och som kan användas till att anställda fler lärare och annan skolpersonal.

Ändra lagen

Men det som krävs är fortsatt ändrad lagstiftning. Så länge lagen ser ut som den gör i dag kommer eleverna i de kommunala skolorna dra det korta strået. Med dagens system går det helt enkelt inte att tala om en likvärdig skola.

Vår målsättning är glasklar. Alla elever, oavsett huvudman, måste och har rätt till en skolgång på lika villkor. Till dess att regeringen tar sitt ansvar gör vi det vi kan för att skapa något mer jämlika förutsättningar.

Tidigare inlägg i debatten

13 rektorer: Fel att ställa elever i friskolor mot andra elever

Vi rektorer kan inte stilla se på när det rödgröna styret i Stockholm låter bli att kompensera friskolor för de stora kostnadsökningarna i skolan. Det skriver en rad rektorer för friskolor i Stockholmsområdet.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026