
Turerna kring den nationella säkerhetsrådgivaren har varit många. Regeringen inrättade posten, en opolitisk tjänst på statsrådsberedningen, strax efter maktskiftet 2022.
Den första som fick uppdraget var generaldirektören och den tidigare moderata politikern Henrik Landerholm, något som kom att kritiseras av oppositionen för hans nära band till statsminister Ulf Kristersson. I januari 2025 lämnade han posten efter att en förundersökning inletts om vårdslöshet med hemlig uppgift.
Landerholm fick däremot behålla lönen på 114 600 kronor i månaden under uppsägningstiden på sex månader, trots att han lämnat statsrådsberedningen.
Thyberg skulle få lägre lön
När hans efterträdare utsågs i maj, Tobias Thyberg, beslutade regeringen om en lägre lön. Han skulle få en månadslön på 112 000 kronor. Samma dag som regeringen fattat beslutet om hans anställning tvingades han dock lämna sitt uppdrag efter att känsliga bilder spridits till Regeringskansliet och flera medier.
Nu har diplomaten Niclas Kvarnström fått jobbet. Den 28 juli tillträdde han som ny nationell säkerhetsrådgivare med en lön på 114 500 kronor per månad. Det är ett betydligt kliv uppåt jämfört med hans senaste lön från Regeringskansliet, 78 000 kronor. Kvarnström har varit tjänstledig sedan 2023, då han fick jobb på Europeiska utrikestjänsten (EEAS) i Bryssel.
Kvarnström kommer också få flyttersättning motsvarande upp till tre månadshyror då han nu flyttar hem till Sverige.
Niclas Kvarnström kommer vara placerad i statsrådsberedningen som nationell säkerhetsrådgivare som längst till den 31 december 2028. Han behåller sin tjänst som departementsråd i utrikesdepartementet.
















