
Fredrik Reinfeldt ville fortsätta men valberedningen föreslår i stället att Simon Åström ska bli ny ordförande för Svenska fotbollförbundet.
”Jag respekterar valberedningens besked. Jag fullföljer mitt mandat till den 22 mars, då jag håller ett kort anförande om det gångna året. I övrigt kommer jag inte att lämna några fler kommentarer i egenskap av min roll som ordförande”, skriver Reinfeldt i en kommentar.
Stormig tid
Fredrik Reinfeldt har varit ordförande i två år. Det har varit en turbulent tid och medierapporter har kommit om missnöje både mot Reinfeldt och den tidigare generalsekreteraren Andrea Möllerberg. Hon fick lämna sin post i januari och snart lämnar alltså också Reinfeldt.
Valberedningens kandidat, Simon Åström, har en bakgrund som vd och klubbchef för Örebro SK. Sedan ett par år tillbaka är han ordförande för Svensk elitfotboll och också vice ordförande för Svenska fotbollförbundet.

















