Reinfeldt får uppdrag för drivmedelsindustrin

Branschorganisationen för petroleum- och biodrivmedelsindustrin, Drivkraft Sverige, utser snart en ny ordförande – den före detta moderatledaren Fredrik Reinfeldt. 

Organisation som värdesätter politisk bakgrund. Reinfeldt tar över efter Björling som tog över efter Westerberg.
Organisation som värdesätter politisk bakgrund. Reinfeldt tar över efter Björling som tog över efter Westerberg.Foto: Emma-Sofia Olsson/SvD/TT
Rebecka Prahl

Vid stämman den 27 maj kommer styrelsen utse Fredrik Reinfeld att ta över posten som ordförande, skriver Drivkraft Sverige i ett pressmeddelande.

– Det viktigaste steget för att nå ett hållbart samhälle som ligger framför Sverige är omställningen av drivmedel och mobilitet. Det måste genomföras med stor beslutsamhet, kunskap och baserat på kommersiellt gångbara lösningar. Jag ser fram emot att arbeta för att förverkliga allt det, säger Fredrik Reinfeldt i pressmeddelandet.

Fredrik Reinfeldt kommer att efterträda en tidigare kollega från regeringen och från Moderaterna, Ewa Björling som var handelsminister 2007 till 2014. Hon var styrelseordförande sedan år 2017.

Altinget logoRikspolitik
Vill du läsa artikeln?
Som prenumerant på Altinget rikspolitik får du initierad nyhetsbevakning och en levande sakpolitisk debatt.
Läs mer om priser och prenumerationsvillkor här.
0:000:00