Prenumerera
Annons
Om  
Per Klingbjer

Per Klingbjer ny Förbundsdirektör för fackförbundet Naturvetarna

28 februari 2017 kl. 11:28

Per Klingbjer är doktor i naturgeografi och kommer närmast från en tjänst som FoU-strateg vid Sveriges Geologiska Undersökning (SGU).

– Naturvetare har en betydelsefull roll för samhällets utveckling, mer än vad som är allmänt känt. Europa står inför ett antal stora utmaningar. Som förbund för de olika professioner och kompetenser som ryms inom naturvetarrollen måste Naturvetarna nå ut med budskapet att det är naturvetare som spelar en avgörande roll för att lösa de globala utmaningarna, att naturvetare skapar världens framtid. Som naturvetare är det med stor ödmjukhet som jag tar mig an uppdraget att leda förbundet i detta arbete, säger han, i ett pressmeddelande.

Per Klingbjer är vid sidan av sitt arbete engagerad i friluftsfrågor och sedan 2015 styrelseordförande i Svenskt Friluftsliv.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026