L-ministrar fortsatt utan stab
Enligt Altingets sammanställning saknar fortfarande två liberala ministrar politiskt sakkunniga i sin stab. Något som kan innebära utmaningar för det politiska arbetet, menar statsvetaren Göran Sundström: ”De är ju till för att avlasta”.


Rebecka Prahl
Redaktör Altinget Utbildning samt Altinget Arbetsmarknad
Jacob Hederos
Redaktör och reporterVarken den nya jämställdhetsministern eller klimat- och miljöministern har ännu fått politiskt sakkunniga till sin stab. De två liberala ministrarna är därmed de sista i regeringen att inte ha någon ytterligare politisk personal vid sin sida, enligt Altingets sammanställning tre månader efter regeringstillträdet.
När Altinget ställde frågan strax innan julen uppgav klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtaris pressekreterare att ministerns stab skulle utökas efter nyåret. Nu är beskedet att personal är på g inom de närmsta dagarna, men vem det är som ansluter till staben är inget som hon kan meddela ännu.
– Vi har en del folk på väg in. Vi kommer att presentera det, när vi har det färdigt, säger L-ministern Romina Pourmokhtaris pressekreterare Niki Westerberg till Altinget, och utlovar att den första sakkunniga ska börja på måndag.