Hon vill ta över efter Annie Lööf: ”Jag är en annan typ av politiker”
Emma Wiesner inväntar valberedningens beslut om vilka som får turnera landet runt i sin kandidatur till ny C-ledare. Samtidigt deltar hon i partiets analys av väljartappet: ”Jag hade egentligen önskat att det inte skedde parallellt”.


Rebecka Prahl
Redaktör Altinget Utbildning samt Altinget ArbetsmarknadEuropaparlamentarikern Emma Wiesner (C) meddelade nyligen att hon vill ta över efter Annie Lööf. Hon är först ut att göra anspråk på partiledarposten.
– Jag står till förfogande om det är så att medlemmarna vill ha mig. Valberedningen kommer troligtvis föreslå tre kandidater som de tycker verkar lämpliga, säger hon till Altinget.
Kandidaterna som blir utvalda kommer åka runt och träffa distrikten för att samla stöd för sin kandidatur. Uppdraget i Bryssel är inget hinder, menar Wiesner.
Jag skulle gärna se att man fortsätter processen som ett öppet parti och har ett reformarbete som man gör gemensamt.