
51 personer sökte jobbet. Nu har ett enigt riksbanksfullmäktige utsett Göran Hjelm till ny vice riksbankschef.
Han tillträder den 2 mars.
– Det känns bra, säger han när Altinget når honom på telefon strax efter nyheten presenterats.
Senare på eftermiddagen utvecklade han tankarna om det nya uppdraget på en pressträff i Riksbankshuset.
– Jag ser förstås mycket fram emot att arbeta här och ta del av den kunskap och analys som finns i huset, och utveckla den inom alla Riksbankens verksamhetsområden, säger han.
Hjelm har varit chef för Finanspolitiska rådet sedan 2020 och efterträder Anna Breman som i höstas lämnade riksbanksdirektion för jobbet som Nya Zeelands nya riksbankschef.
Göran Hjelm har en doktorsexamen i nationalekonomi och har tidigare bland annat arbetat som forskningschef för Konjunkturinstitutet.
– Han har i snart 25 år arbetat i en policymiljö med makroekonomiska områden som är relevanta för Riksbanken, säger Bo Broman (SD), riksbanksfullmäktiges ordförande, på pressträffen.
Som vice riksbankschef kommer Göran Hjelm tjäna 238 000 kronor per månad. Det är mer än dubbelt så mycket som han fått som Finanspolitiska rådets chef, 102 900 kronor.
Det är också mer än vad statsminister Ulf Kristersson får i månaden, 204 000 kronor.
Så motiveras valet
I valet av ny vice riksbankschef lyfts Göran Hjelms erfarenhet av konjunkturanalys och arbetsmarknadsfrågor fram.
– Han har också en mycket god analytisk förmåga och vi bedömer att han på ett mycket bra sätt kommer att kunna komplettera den nuvarande direktionen med sin höga akademiska nivå, men också med sin erfarenhet, säger Thomas Eneroth (S), vice ordförande i riksbanksfullmäktige.
Göran Hjelm var mellan 2017 och 2019 sekreterare i Riksbankskommittén och arbetade med utformningen av den nya riksbankslagen. Eneroth pekar också på att Hjelm deltagit i utvärderingen av Riksbankens penningpolitik på uppdrag av finansutskottet.
Lars Heikensten, tidigare riksbankschef och ordförande för Finanspolitiska rådet, kallar utnämningen ”utmärkt för Riksbanken”.
”Göran är kunnig och smart. Han är också en lagspelare. För Finanspolitiska rådet är det den andra förlusten till Riksbanken de senaste åren”, säger han i en kommentar till Altinget.
Den tidigare ledamoten Anna Seim tillträdde som vice riksbankschef 2024.
Född 1973 (52 år)
Bor i Stockholm
Doktorsexamen i nationalekonomi, Lunds universitet
Bakgrund, urval
Kanslichef och chef för Finanspolitiska rådet, 2020–
Enhetschef på Konjunkturinstitutet, 2019–2020
Utredningssekreterare, Riksbankskommittén, 2017–2019
Forskningschef, Konjunkturinstitutet 2012–2017
Första räntemötet i mars
Utöver Göran Hjelm och Anna Seim kommer direktionen framöver bestå av riksbankschef Erik Thedéen och de vice riksbankscheferna Aino Bunge och Per Jansson.
Aino Bunge är ny förste vice riksbankschef sedan Anna Breman lämnade.
Göran Hjelm kommer delta i sitt första penningpolitiska möte den 18 mars. Mandatperioden sträcker sig över sex år, till mars 2032.

















