Prenumerera
Annons

Hälften av riksdagspartierna nära spärren

Centerledaren Muharrem Demirok och Ebba Busch (KD).
Centerledaren Muharrem Demirok och Ebba Busch (KD).Foto: Anders Wiklund, Fredrik Sandberg/TT
13 april 2023 kl. 09:45

Kristdemokraterna tangerar riksdagsspärren på fyra procent. Därunder hamnar däremot Liberalerna på 3,5 procent, enligt den sammanvägning av opinionsundersökningar som Kantar Sifo gör för Sveriges Radio.

– Det vore väldigt olyckligt om Liberalerna åkte ut och det ska vi inte göra, säger Liberalernas partisekreterare Gulan Avci till Ekot.

Hon understryker de små partiernas viktiga roll i svensk politik. 

Svensk väljaropinion

S: 37,2 procent

M: 19,5 procent

SD: 18,1 procent

V: 7,8 procent

C: 4,3 procent

MP: 4,2 procent

KD: 4 procent

L: 3,5 procent

Övr: 1,4 procent

Källa: Kantar Sifo för Sveriges Radio/Ekot

Just små partier finns det numera gott om. Undersökningen, som ligger i linje med den förra mätningen i februari, visar också på Centerpartiets stora tapp sedan valresultatets 6,71 procent. I marsmätningen får MP och C 4,2 respektive 4,3 procent. De rödgröna är dock fortsatt större än regeringsunderlaget med 53,5 procent av väljarna. 

Toivo Sjörén, opinionschef på Kantar Public, tror att det ekonomiska läget gynnar de större partierna men säger till Ekot att det är ovanligt att så många partier hamnar så nära spärren.

– Det har vi inte sett förut, att det är så många partier som ligger där även om flera av de här partierna har varit på den här nivån tidigare.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026