Prenumerera
Annons
Om  
Gunnel Lindberg

Ex-överåklagare ska se över Tullverkets befogenheter

29 april 2021 kl. 18:00

Gunnel Lindberg är ordförande i Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden och har nu utsetts till utredare av regeringen, med uppdrag att se över Tullverkets befogenheter. Hon har bland annat varit åklagare i Göteborg, sakkunnig i justitiedepartementet, länsåklagare i Norrbotten, statsåklagare i Västerås och överåklagare.

Syftet med utredningen är att modernisera och göra lagstiftningen mer enhetlig så att Tullverket får bättre förutsättningar att utföra sitt uppdrag.

– Narkotika, sprängmedel och vapen är centrala verktyg för den organiserade brottsligheten. De ska stoppas vid gränsen. Därför har vi byggt ut Tullverket och nu tar vi ett helhetsgrepp om Tullverkets befogenheter, säger finansminister Magdalena Andersson (S), i ett pressmeddelande.

Uppdraget ska redovisas den 16 maj 2022.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026