Prenumerera
Annons
Om  
Anna Starbrink
Carl-Oskar Bohlin

Anna Starbrink (L) lämnar riksdagen – blir överdirektör för MSB

Anna Starbrink (L) har fått ett nytt uppdrag&nbsp;– för MSB.<br>
Anna Starbrink (L) har fått ett nytt uppdrag – för MSB.
Foto: Viktoria Bank/TT
20 februari 2025 kl. 12:55, uppdaterat 20 februari 2025 kl. 17:25

Anna Starbrink är riksdagsledamot sedan 2022 och är i dag Liberalernas ledamot i försvarsutskottet. Nu lämnar hon riksdagen.

På måndag den 24 februari tillträder hon sin nya roll, som överdirektör vid MSB.

Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M) säger i ett pressmeddelande att Starbrink har en bred bakgrund som chef och ledare.

– Hon har värdefulla erfarenheter som kommer komma till användning när det nya totalförsvarsbeslutet ska implementeras och där MSB har en central roll, säger Bohlin.

Anna Starbrink var som ledamot i Försvarsberedningen med och lade grunden till det nya totalförsvarsbeslutet.

– Jag ser fram emot att vara en del av ledningen i MSB:s förändringsreda med tydligt fokus på att stärka Sveriges civila försvar, säger Anna Starbrink i ett pressmeddelande.

MSB är en myndighet under förändring. Från och med den 1 januari 2026 kommer myndigheten byta namn till Myndigheten för civilt försvar. MSB:s nya generaldirektör Mikael Frisell tillträdde så sent som i november förra året.

– Det finns stora krav och förväntningar på oss och vårt arbete med att fortsätta stärka det civila försvaret med anledning av det säkerhetspolitiska läget, säger Frisell.

– Med Anna Starbrinks bakgrund och kompetens kommer hon bli en stor tillgång.

Gjort sig känd som kritiker

Anna Starbrink har flera gånger gått emot partiets linje, i flera frågor. Bland annat har hon kritiserat Liberalernas samarbete med Sverigedemokraterna, det eventuella införandet av ett nationellt tiggeriförbud och begränsningar i rätten till tolk i vården.

Liberalernas gruppledare Lina Nordquist säger att Anna Starbrink har varit ”en stadig liberal röst under många år”.

”Hennes insatser för tryggheten och friheten har tveklöst stärkt Sverige i en allt oroligare tid. Det har varit en ynnest att jobba tillsammans med Anna. Jag önskar henne stort lycka till i sitt nya, viktiga uppdrag”, skriver Nordquist i en kommentar till Altinget.

Det blir Anders Ekegren, ledamot i kommunfullmäktige i Solna stad, som tar över riksdagsplatsen.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026