Lisa Bjurwald
Anne Marie KindbergNy chefredaktör för Altinget Sverige

Redaktionen
Det är en erfaren och stark profil som efter sommaren sätter sig i chefredaktörsstolen på Altinget Sverige.
Lisa Bjurwald har över 25 års erfarenhet som journalist i Sverige och i utlandet, bland annat på Dagens Nyheter och Expressen. Hon har varit chefredaktör och ansvarig utgivare för tidskriften Författaren samt redaktör och delägare i Medievärlden. Lisa Bjurwald är dessutom en prisbelönt facklitterär författare och hon agerar ofta moderator och politisk kommentator i svenska medier. Senast kommer hon från en anställning som politisk redaktör på Vestmanlands Läns Tidning (VLT).
– Med sin bakgrund i politisk journalistik och som erkänd redaktionell profil är Lisa Bjurwald helt rätt för att leda och utveckla Altingets journalistik. Hon har ett imponerande driv och en energi som utan tvivel kommer att komma både läsarna och teamet till godo. Tillsammans med redaktionen kommer hon att säkra att Altinget.se levererar journalistik av hög kvalitet, säger Altingets vd Anne Marie Kindberg.
– Altinget Sverige är landets största och – vågar jag gott säga – mest kunniga politiska redaktion. Det är en dröm att få lov att leda ett så starkt team in i valåret 2026, säger Lisa Bjurwald och fortsätter:
– I Danmark är Altinget en tongivande aktör i den politiska debatten och jag vill sätta svenska Altinget ännu tydligare på kartan. Bland annat genom att lyfta fram de skarpa profilerna på redaktionen. Det är till Altinget man först ska vända sig, om man vill veta vad som sker i svensk och europeisk politik, säger hon.
Altinget finns i tre länder
Altinget Sverige ger ut totalt elva sakpolitiska nischmedier, som ger läsarna en unik möjlighet att tätt följa de olika ämnesområdena. Utöver artiklar och analyser publicerar Altinget även debatter, namnnyheter, kalenderöverblick och bevakning av lagstiftningskedjan inom de olika nischområdena.
Altinget.se är en del av mediehuset Alrow Media, som också står bakom Altinget i Danmark och Norge samt magasinet och tankesmedjan Mandag Morgen i Danmark.
Artikeln är skriven av















