Prenumerera
Annons
Debatt

V: Lotta Edholm struntar i förskolebarnen

Varför struntar skolminister Lotta Edholm (L) i de små barnen? Det frågar sig Alexandra Mattsson (V).
Varför struntar skolminister Lotta Edholm (L) i de små barnen? Det frågar sig Alexandra Mattsson (V).Foto: Lars Schröder/TT

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

Nyligen presenterades utredningen om skolpengsnormen, där man bland annat föreslår att kommuner ska kunna minska överkompensationen till friskolor. Det vore verkligen ett steg i rätt riktning, men varför bryr sig inte regeringen om att inkludera förskolan i arbetet? Varför ska vi fortsätta överkompensera fristående förskolor? Varför struntar Lotta Edholm i de små barnen?

”Helt galet”

Alla föräldrar som har eller har haft barn i förskolan vet hur jobbigt det kan vara att lämna ifrån sig sina små i början av inskolningen. Under föräldraledigheten har man vant sig vid att vara med sitt barn dygnet runt, men helt plötsligt måste man börja jobba igen och lita på att någon annan tar hand om det viktigaste man har.

Kraven som finns på förskolan är höga, och det är bra. Förskolan ska vara en pedagogisk verksamhet där barnen får lära sig och utvecklas i sin egen takt, men det måste också finnas utrymme för omsorg. Det ska finnas tid för att trösta, krama, prata och vyssja, och lokalerna måste vara rena och säkra. Alla föräldrar ska kunna känna sig helt trygga med att lämna sina barn på förskolan, oavsett var man bor.

Många föräldrar tvingas lämna det viktigaste de har till förskolor som drivs av oseriösa aktörer, som bara bedriver förskoleverksamhet för att tjäna pengar.

Men så ser det tyvärr inte ut. För i Sverige har vi bestämt att valfrihet och privata företags rätt att göra vinst på förskoleverksamhet är viktigare än kvaliteten och tryggheten i förskolan. Många föräldrar tvingas lämna det viktigaste de har till förskolor som drivs av oseriösa aktörer, som bara bedriver förskoleverksamhet för att tjäna pengar. Det är helt galet.

Förskoleverksamhet ska inte vara en bisyssla

Nyligen återkallade vi i Stockholms stad tillståndet för en privat aktör att bedriva förskolor i vår kommun, eftersom en tillsynsutredning visade på omfattande och allvarliga brister. Det handlade dels om brister i barnsäkerheten och miljön på en av förskolorna, dels om ekonomisk misskötsamhet och brister gällande ägar- och ledningskretsens lämplighet.

Ägarna bakom dessa förskolor ägnar sig inte ens åt förskoleverksamhet i första hand, utan det är en liten bisyssla de har vid sidan av sina fastighetsaffärer och konsultverksamheter. Det råder med andra ord ingen tvekan om att deras förskoleverksamhet endast går ut på att tjäna pengar på små barn. Och de är tyvärr inte ensamma om att ha som affärsidé att tjäna pengar på att driva undermåliga förskolor.

Regeringen måste stoppa oseriösa aktörer

Trots de utbredda problemen med oseriösa aktörer inom förskolan så ingår inte förskolan i den utredning om skolpengsnormen som regeringen har beställt och som nyligen presenterades. Vi måste alltså fortsätta överkompensera fristående förskolor och finansiera aktörer som dessa. Och jag kan inte för mitt liv förstå varför.

Barnen som går i förskola är ofta för små för att tala om när något inte står rätt till. Det måste vara vårt jobb som politiker att se till att alla förskolor i Sverige är bra och trygga förskolor. Men av någon anledning vägrar regeringen att ta det ansvaret.

Varför struntar du i förskolan och de små barnen, Lotta Edholm?

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie KindbergOrdförande och utgivareRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026