Regeringen inför investeringsstöd till energieffektiviseringar

Regeringen avsätter 397 miljoner kronor i ett stöd för energieffektiviseringar till småhus i budgeten för 2023, en åtgärd som kan bidra när byggandet bromsar in, menar Byggföretagen. Men Fastighetsägarna saknar motsvarande stöd till flerbostadshus och Villaägarna hade gärna sett en annan utformning. 

Foto: TT/Villaägarna/Byggföretagen
Louise Carlsson-Örning

Investeringsstödet ska gå till satsningar på energieffektivisering i småhus som värms upp med direktverkande el eller gas och ska kunna användas exempelvis för konvertering av uppvärmningssystem och för energieffektiviserande renoveringar. 

Här blir ju energieffektiviseringarna för privatpersoner något som kan bidra till ombyggnadsinvesteringar. Så det är något som är positivt, framförallt för installatörsbranschen

Anna Broman, Bostadspolitisk expert på Byggföretagen

Stödet välkomnas av Byggföretagen som menar att det kan bidra positivt i ett läge där byggandet bromsar in. 

Altinget logoMiljö och Energi
Vill du läsa artikeln?
Som prenumerant på Altinget miljö och energi får du initierad nyhetsbevakning och en levande sakpolitisk debatt.
Läs mer om priser och prenumerationsvillkor här.
0:000:00