Han blir professor i oceanografi vid SMHI
Tidigare har Lars Arneborg varit chef för SMHI:s oceanografiska forskningsenhet. Han har en docentur från Göteborgs universitet där han även varit adjungerad professor.
– Det som jag tycker känns extra bra med forskningen vid SMHI är att den också är tillämpad, det vill säga att den bidrar till direkt nytta i samhället. Det kan till exempel innebära att vi utvecklar bättre verktyg för att följa oljeutsläpp, men även information om hur klimatförändringen påverkar vår havsmiljö, hur risken för extrema vattenstånd ökar i framtiden, och hur en utbyggnad av havsbaserad vindkraft kan påverka havsmiljön, säger Lars Arneborg i ett pressmeddelande
Sedan år 2017 har myndigheten haft möjlighet att tillsätta professorer. Erik Kjellström innehar professuren i klimatologi och Berit Arheimer i hydrologi.














