Världsledarnas reaktioner på dådet i Örebro

Dagen efter skolskjutningen i Örebro flaggar både riksdagen, regeringen och flera regioner på halv stång för de som drabbats.
– Det är med bottenlös sorg som vi igår tog emot beskedet från polisen att många människor har dödats och flera har skadats i en skolskjutning i Örebro. Det som inte får hända har nu hänt. I dag flaggar vi på halv stång när hela Sverige samlas till stöd för de drabbade – och i sorg över det som har hänt, säger statsminister Ulf Kristersson, i ett pressmeddelande.
Liknande tongångar är det från riksdagens talman Andreas Norlén.
– Det är med djup sorg och stor bestörtning jag mottagit det chockerande beskedet om det stora antalet döda och skadade vid skolskjutningen i Örebro. Jag tänker på de drabbade, deras anhöriga och vänner samt alla som arbetat på plats för att hantera den svåra situationen - lärare, övrig skolpersonal, poliser, räddningstjänst och vårdpersonal, säger han i ett pressmeddelande.
Världsledarnas kondoleanser
Men reaktioner på dådet har strömmat in från hela världen. Flera av världens tyngsta politiker har beklagat det inträffade. Altinget har samlat några av dessa reaktioner här nedan:
















