Pensionärerna oense om regeringens garantitillägg

Det är inte bara partierna som har delade åsikter om regeringens förslag om ett garantitillägg. Också pensionärerna är splittrade i frågan. ”För en del grupper kommer det bli helt olönsamt att arbeta in sin pension” säger SPF seniorerna till Altinget, medan PRO hoppas att förslaget går igenom. 

”När priserna skenar har vi gjort en undersökning vad som händer med våra medlemmar och det ser definitivt inte bra ut. De måste välja mellan att köpa mat eller betala elen” säger Liza di Paolo-Sandberg, förbundsordförande för SKPF pensionärerna.
”När priserna skenar har vi gjort en undersökning vad som händer med våra medlemmar och det ser definitivt inte bra ut. De måste välja mellan att köpa mat eller betala elen” säger Liza di Paolo-Sandberg, förbundsordförande för SKPF pensionärerna.Foto: Henrik Montgomery/TT
0:000:00