
I nio år har Åke Nordlander varit chef för finansdepartementets budgetavdelning, dit han kom första gången redan 1998. Nu har regeringen utsett honom till ny generaldirektör för Exportkreditnämnden, EKN.
– Det gläder mig att Åke Nordlander har tackat ja till uppdraget som generaldirektör och chef för EKN. Myndigheten har en central roll i det statliga stödet för svenska företags internationalisering och exportfinansiering, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) i ett pressmeddelande.
Åke Nordlander har suttit i myndighetens styrelse sedan 2015. Han efterträder Anna-Karin Jatko vars förordnande som EKN-chef tagit slut.
– Med Åke Nordlander som generaldirektör står EKN väl rustat att fortsätta främja svensk export i en tid då spelplanen förändras och vidgas, säger Anna-Karin Jatko i pressmeddelandet.
Nordlander påbörjar sitt nya uppdrag den 1 september och får en månadslön på 139 000 kronor i månaden. Det är 6 700 kronor mindre än vad Anna-Karin Jatko tjänade, 145 700 kronor.
Åke Nordlanders förordnande sträcker sig fram till 2031.



















