Prenumerera
Annons
Om  
Anders Ferbe
Anna Falck

De ska medla i tvist om arbetstid

11 april 2025 kl. 15:46

Sveriges Ingenjörer och Unionen har varslat om strejk och blockad mot övertid, mertid, nyanställning och inhyrning av personal vid medlemsföretagen i Almega Utbildningsföretagen, Academedia Support AB och Handelshögskolan i Stockholm Executive Education AB.

Det har även Fackföreningen Unionen gjort för medlemmar som omfattas av Almegas tjänsteförbundens avtal, tjänster och utveckling. Det handlar om företagen Carspect AB och Opus Bilprovning AB.

Unionen har även varslat om samma åtgärder för medlemsföretag i Almega Serviceföretagen, det handlar om ISS Facility Services AB i Malmö, Mölndal och Stockholm.

Slutligen har även Sveriges Ingenjörer och Unionen varslat om samma åtgärder som ovan för utvalda medlemsföretag som omfattas av innovationsavtalet.  

Stridsåtgärderna i samtliga av fallen träder i kraft den 23 april klockan 05:00 om ingen överenskommelse nåtts.  
 

Om medlarna
  • Anders Ferbe, tidigare ordförande i IF Metall. Gjorde sin första medling 2023.
  • Göran Gräslund, tidigare generaldirektör på Datainspektionen. Gjorde sin första medling 2010.
  • Anna Falck, tidigare förhandlingschef på Arbetsgivarverket. Gör sin första medling.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026