Tidigare polsak blir stabschef
Läkarmissionen är en biståndsorganisation som funnits sedan 1958. De är bland annat största bidragsgivare till Panzi-sjukhuset i östra Kongo-Kinshasa där Nobelpristagaren från 2018, Denis Mukwege, opererar kvinnor som har utsatts för våldtäkt.
Nu har Läkarmissionen anställt Björn Hummerdal som stabschef. Senast kommer han från Sweco, men han har erfarenhet från olika roller i Regeringskansliet.
Mellan 2019 och 2021 var han polsak åt dåvarande biståndsminister Per Olsson Fridh (MP), dessförinnan för Europaparlamentariker Max Andersson (MP) åren 2016 – 2018.
Ett knappt år efter att Miljöpartiet lämnade regeringen var Hummerdal tillbaka på Regeringskansliet. Från augusti 2022 till april 2023 var han departementssekreterare med fokus på EU-ordförandeskapet på enheten för samhällets digitalisering.
– Nu är det tillbaka till framtiden! Tillbaka till internationellt utvecklingssamarbete och till de globala utmaningarna. Ser mycket framemot att arbeta nära [generalsekreterare] Josephine Sundkvist och teamet i staben, skriver han på Linkedin.













