Här är de folkvalda i riksdagen

NYVALDA. Här är de 349 riksdagsledamöterna som ska styra landet de kommande fyra åren. 

Socialdemokraterna (100 mandat)

  • Joakim Sandell (Malmö kommun)
  • Carina Ödebrink (Jönköping)  
  • Peter Persson (Jönköping)  
  • Johanna Haraldsson (Jönköping)
  • Heléne Björklund (Blekinge län)
  • Sven-Erik Bucht (Norrbotten)
  • Adnan Dibrani (Hallands län)
  • Jamal El-Haj (Malmö kommun)
  • Tomas Eneroth (Kronoberg)
  • Lena Hallengren (Kalmar)
  • Peter Hultqvist (Dalarna)
  • Anna Johansson (Göteborgs kommun)
  • Morgan Johansson (södra Skåne)
  • Niklas Karlsson (västra Skåne)  
  • Stefan Löfven (Västernorrland)
  • Magnus Manhammar (Blekinge län)
  • Lars Mejern Larsson (Värmland)
  • Kalle Olsson (Jämtland)
  • Lena Rådström Baastad (Örebro län)
  • Hanna Westerén (Gotland)
  • Ola Möller (Skåne Västra)
  • Anders Ygeman (Stockholms kommun)
  • Ylva Johansson  (Stockholm kommun)
  • Dag Larsson (Stockholm kommun)
  • Annika Strandhäll (Stockholm kommun)
  • Anders Österberg  (Stockholm kommun)
  • Lawen Redar  (Stockholm kommun)
  • Kadir Ksirga (Stockholm kommun)
  • Teres Lindberg  (Stockholm kommun)
  • Magdalena Andersson (Stockholms län)
  • Mikael Damberg (Stockholms län)
  • Helene Hellmark Knutsson (Stockholms län)
  • Ibrahim Baylan (Stockholms län)
  • Åsa Westlund (Stockholms län)
  • Leif Nysmed (Stockholms län)
  • Alexandra Völker (Stockholms län)
  • Serkan Köse (Stockholms län)
  • Ingela Nylund Watz (Stockholms län)
  • Mathias Tegnér (Stockholms län)
  • Hans Ekström (Södermanlands län)
  • Caroline Helmersson Olsson (Södermanlands län)
  • Fredrik Olovsson (Södermanlands län)
  • Ardalan Shekarabi (Uppsala län)
  • Marlene Burwick (Uppsala län)
  • Pyry Niemi (Uppsala län)
  • Sanne Lennström (Uppsala län)  
  • Gunilla Svantorp (Värmlands län)
  • Mikael Dahlqvist (Värmlands län)
  • Isak From (Västerbottens län)
  • Helén Pettersson (Västerbottens län)
  • Björn Wiechel (Västerbottens län)
  • Åsa Karlsson (Västerbottens län)
  • Kristina Nilsson (Västernorrlands län)
  • Ingemar Nilsson (Västernorrlands län)
  • Malin Larsson (Västernorrlands län)
  • Pia Nilsson (Västmanlands län)
  • Olle Thorell (Västmanlands län)
  • Åsa Eriksson (Västmanlands län)
  • Jörgen Hellman (Västra Götalands län norra)
  • Paula Holmqvist (Västra Götalands län norra)
  • Mats Wiking (Västra Götalands län norra)
  • Ann Christin Ahlberg (Västra Götalands län södra)
  • Petter Löberg  (Västra Götalands län södra)
  • Kenneth G Forslund (Västra Götalands län västra)  
  • Aylin Fazelian  (Västra Götalands län västra)  
  • Joakim Järrebring (Västra Götalands län västra)  
  • Patrik Björck (Västra Götalands län östra)  
  • Carina Ohlsson (Västra Götalands län östra)  
  • Erik Ezelius  (Västra Götalands län östra)  
  • Denis Begic (Örebro län)
  • Matilda Ernkrans (Örebro län)
  • Johan Andersson (Östergötlands län)
  • Teresa Caravlho (Östergötlands län)
  • Johan Löfstrand (Östergötlands län)
  • Eva Lindh (Östergötlands län)
  • Mattias Ottosson (Östergötlands län)
  • Marianne Pettersson (Skåne län södra)
  • Rikard Larsson (Skåne län södra)
  • Anna Wallentheim (Skåne län norra och östra)
  • Annelie Karlsson  (Skåne läns norra och östra)
  • Per-Arne Håkansson  (Skåne läns norra och östra)
  • Maria Strömkvist (Dalarna)
  • Patrik Engström (Dalarna)
  • Åsa Lindestam (Gävleborg län)
  • Elin Lundgren  (Gävleborg län)
  • Patrik Lundqvist  (Gävleborg län)
  • Mattias Jonsson (Göteborgs kommun)
  • Gunilla Carlsson  (Göteborgs kommun)
  • Johan Büser  (Göteborgs kommun)
  • Hans Hoff (Hallands län)
  • Jennie Nilsson (Hallands län)
  • Anna-Caren Sätherberg (Jämtlands län)
  • Laila Naraghi (Kalmar län)
  • Tomas Kronståhl (Kalmar län)
  • Monica Haider (Kronoberg)
  • Hillevi Larsson (Malmö kommun)
  • Ida Karkiainen (Norrbotten)
  • Fredrik Lundh Sammeli (Norrbotten)
  • Emilia Töyyrä (Norrbotten)
  • Yasmine Larsson (Skåne västra)
     

Moderaterna (70 mandat)

  • Viktor Wärnick (Gävleborgs län)
  • Kristina Axén Olin (Stockholm kommun)
  • Jörgen Berglund (Västernorrlands län)
  • Lars Beckman (Gävleborgs län)
  • Sten Bergheden (Västra Götaland östra)
  • Tobias Billström (Malmö kommun)
  • Carl-Oskar Bohlin (Dalarna)
  • Katarina Brännström (Kronoberg)
  • Annicka Engblom (Blekinge)
  • Mats Green (Jönköping)
  • Ulrika Heindorff (västra Skåne)
  • Ann Charlotte Hammar Johnsson (Västra Skåne)
  • Lars Hjälmered (Göteborgs kommun)
  • David Josefsson (Göteborgs kommun)
  • Maria Louise Hänel Sandström (Göteborgs kommun)
  • Hans Rothenberg (Göteborg)
  • Pål Jonson (Värmland)
  • Mattias Karlsson (Norrbotten)
  • Ulf Kristersson (Stockholms kommun)
  • Andreas Norlén (Östergötlands län)
  • Jessica Polfjärd (Västmanland)
  • Saila Quicklund (Jämtland)
  • Elisabeth Svantesson (Örebro län)
  • Cecilie Tenfjord Toftby (södra Västra Götaland)
  • Edward Riedl (Västerbotten)
  • Jörgen Warborn (Hallands län)
  • Cecilia Widegren (östra Västra Götaland)
  • Lars Püss (Hallands län)  
  • Ulrika Jörgensen (Hallands län)
  • Noria Manouchi, (Malmö kommun)  
  • Louise Meijer (Skåne län södra)
  • Arin karapet, (Stockholm kommun)
  • Josefin Malmqvist  (Stockholms län)
  • Maria Stockhaus (Stockholms län)
  • Niklas Wykman (Stockholms län)
  • Tomas Tobé (Stockholms län)
  • Karin Enström (Stockholms län)
  • Erik Ottoson (Stockholms län)
  • Hanif Bali (Stockholms län)
  • Erik Andersson (Stockholms län)
  • Kjell Jansson (Stockholms län)
  • Alexandra Anstrell (Stockholms län)
  • Ida Drougge (Stockholms län)
  • Erik Bengtzboe  (Södermanlands län)
  • Lotta Finstorp  (Södermanlands län)
  • Marta Obminska (Uppsala län)
  • Jessika Roswall (Uppsala län)
  •  Marléne Lund Kopparklint (Värmlands län)
  • Elisabeth Björnsdotter Rahm (Västerbottens län)
  • Åsa Coenraads (Västmanlands län)
  • Johan Hultberg (Västra Götalands län norra)
  • Ann-Sofie Alm (Västra Götalands län norra)
  • Jan Ericson  (Västra Götalands län södra)
  • Camila Waltersson Grönvall  (Västra Götalands län västra)  
  • Ellen Juntti  (Västra Götalands län västra)  
  • Sofia Westergren  (Västra Götalands län västra)  
  • Lotta Olsson (Örebro län)
  • John Weinerhall (Östergötlands län)
  • Betty Malmberg (Östergötlands län)
  • Hans Wallmark  (Skåne läns norra och östra)
  • Maria Malmer Stenegard  (Skåne läns norra och östra)
  • Ann - Britt Åsebol (Dalarna)
  • Helena Bouveng (Jönköping)
  • Jan R Andersson (Kalmar)
  • Boriana Åberg (Skåne södra)
  • Anders Hansson (Skåne södra)
  • Beatrice Ask (Stockholm kommun)
  • Johan Forssell (Stockholm kommun)
  • Jessica Rosencrantz (Stockholm kommun)
  • Margareta Cederfelt (Stockholm kommun)

 

Sverigedemokraterna(62 mandat)

  • Cassandra Sundin (Jämtland)
  • Sara Seppälä (Malmö kommun)
  • Michael Rubbestad (Uppsala län)
  • Lars Andersson (Skåne Södra)
  • Thomas Morell  (Gävleborg län)
  • Roger Hedlund (Gävleborg län)
  • Alexander Christiansson (Göteborgs kommun)
  • Staffan Eklöf (Hallands län)
  • Eric Westroth (Hallands län)
  • Angelica Lundberg (Jönköping)
  • Anne Oskarsson (Kalmar)
  • Per Ramhorn (Malmö kommun)
  • Eric Palmqvist (Norrbottens län)
  • Clara Aranda (Skåne Södra)
  • Linda Lindberg (Skåne västra)  
  • Ebba Hermansson (Skåne västra)
  • Katja Nyberg  (Stockholm kommun)
  • Henrik Vinge ( (Stockholm kommun)
  • Yasmine Eriksson  (Stockholm kommun)
  • Bo Broman (Stockholms län)
  • Julia Kronlind (Stockholms län)
  • Martin Kinnunen (Stockholms län)
  • Robert Stenkvist (Stockholms län)
  • Mikael Strandman (Stockholms län)
  • Ludvig Aspling (Stockholms län)
  • Fredrik Lindahl (Stockholms län)
  • Roger Richtoff  (Södermanlands län)
  • Adam Marttinen  (Södermanlands län)
  • Paula Bieler (Uppsala län)
  • Patrick Reslow (Värmlands län)
  • Runar Filper (Värmlands län)
  • Jonas Andersson (Västerbottens län)
  • Johnny Skalin (Västernorrlands län)
  • Ann Christine From Utterstedt (Västmanlands län)
  • Oscar Sjöstedt (Västmanlands län)
  • Jimmy Ståhl (Västra Götalands län Norra)
  • Matheus Enholm (Västra Götalands län Norra)
  • Patrik Jönsson  (Västra Götalands län Södra)
  • Caroline Nordengrip  (Västra Götalands län Södra)
  • Charlotte Quensel  (Västra Götalands län västra)  
  • Tobias Andersson (Västra Götalands län östra)  
  • Josef Fransson (Västra Götalands län östra)  
  • David läng (Örebro län)
  • Jonas Millard (Örebro län)
  • Jörgen Grubb (Östergötlands län)
  • Markus Wiechel (Östergötlands län)
  • Jonas Andersson (Östergötlands län)
  • Christina Östberg  ( Skåne läns norra och östra)
  • Björn Söder (Skåne läns Norra och östra)
  • Mikael Eskilandersson (Skåne läns norra och östra)
  • Angelika Bengtsson (Blekinge län)
  • Richard Jomshof (Blekinge län)
  • Magnus Persson (Dalarna)
  • Mats Nordberg (Dalarna)
  • Dennis Dioukarev  (Göteborgs kommun)
  • Mattias Bäckström Johansson (Kalmar län)
  • Aron Emilsson  (Västra Götalands län västra)  
  • Jimmie Åkesson (Jönköping)
  • Sven-Olof Sällström (Kronoberg)
  • Mattias Karlsson (Kronoberg)
  • Carina Ståhl Herrstedt (Skåne västra)
  • Jennie Åfeldt (Skåne Södra)

 

Centerpartiet (31 mandat)

  • Daniel Bäckström (Värmland)
  • Ulrika Carlsson (Västra Götaland östra)
  • Fredrik Christensson (Västra Götaland norra)
  • Eskil Erlandsson (Kronoberg)
  • Ola Johansson (Hallands län)
  • Anders W Jonsson (Gävleborgs län)
  • Emil Källström (Västernorrland)
  • Mikael Larsson (södra Västra Götaland)
  • Helena Lindahl (Västerbotten)
  • Annie Lööf (Jönköping)
  • Sofia Nilsson (norra och östra Skåne)
  • Lars Thomsson (Gotland)
  • Helena Vilhelmsson (Örebro)
  • Linda Ylivainio (Norrbotten)
  • Kristina Yngwe (södra Skåne)
  • Anders Åkesson (Kalmar)
  • Per Åsling (Jämtland)
  • Peter Helander (Dalarna)
  • Niels Paarup - Petersen (Malmö kommun)
  • Jonny Cato Hansson (Skåne Västra)
  • Martin Ådahl (Stockholm kommun)
  • Johanna Jönsson (Stockholm kommun)
  • Johan Hedin (Stockholm kommun)
  • Alireza Akhondi (Stockholms län)
  • Kerstin Lundgren (Stockholms län)
  • Per Lodenius (Stockholms län)
  • Marina Johansson  (Södermanlands län)
  • Solverig Zander (Uppsala län)
  • Annika Qarlsson  (Västra Götalands län västra)  
  • Magnus Ek (Östergötlands län)  
  • Rickard Nordin  (Göteborgs kommun)

 

Vänsterpartiet(28 mandat)

  • Ulla Andersson (Gävleborgs län)
  • Hanna Gunnarsson (södra Skåne)
  • Momodou Malcolm Jallow (Malmö kommun)
  • Daniel Riazat (Dalarna)
  • Jonas Sjöstedt (Västerbotten)
  • Håkan Svenneling (Värmland)
  • Ilona Szatmari Waldau (Uppsala län)
  • Jessica Thunander (östra Västra Götaland)
  • Vasiliki Tsouplaki (Västmanland)
  • Ciczie Weidby (Jönköping)
  • Linda Westerlund Snecker (Östergötlands län)
  • Jessica Wetterling (västra Västra Götaland)
  • Maj Karlsson (Göteborgs kommun)
  • Tony Haddou (Göteborgs kommun)
  • Jon Thorbjörnson (Hallands län)
  • Jens Holm  (Stockholm kommun)
  • Nooshi Dadgostar (Stockholm kommun)
  • Karin Rågsjö  (Stockholm kommun)
  • Ali Esabati  (Stockholm kommun)
  • Ida Gabrielsson (Stockholms län)
  • Lorna Delgado Varas (Stockholms län)
  • Amineh Kakabaveh (Stockholms län)
  • Lotta Johnsson Fornarve  (Södermanlands län)
  • Christina Höj Larsen (Västernorrlands län)
  • Elin Segerlind (Västra Götalands län Norra)
  • Mia Sydow Mölleby (Örebro län)
  • Yasmine Posio  (Göteborgs kommun)
  • Birger Lahti (Norrbotten)

 

Kristdemokraterna (22 mandat)

  • Lars Adaktusson (Dalarna)
  • Jimmy Loord (Kalmar)
  • Hampus Hagman (Göteborgs kommun)
  • Michael Anefur (Skåne västra)
  • Caroline Szyber (Stockholm kommun)
  • Rober Halef (Stockholms län)
  • Jakob Forssmed (Stockholms län)
  • Camilla Brodin (Stockholms län)
  • Pia Steensland  (Södermanlands län)
  • Mikael Oscarsson (Uppsala län)
  • Kjell-Arne Ottosson (Värmländs län)
  • Magnus Jacobsson (Västra Götalands län norra)
  • Ingemar Kihlström  (Västra Götalands län södra)
  • Roland Utbult  (Västra Götalands län västra)  
  • Hans Eklind (Örebro län)
  • Magnus Oscarsson (Östergötlands län )
  • Tuve Skånberg (Skåne läns norra och östra)
  • Larry Söder (Hallands läns län)
  • Andreas Carlson (Jönköping)
  • Acko Ankarberg Johansson (Jönköping)
  • Sofia Damm (Skåne södra)
  • Ebba Busch Thor (Västra Götalands läns östra)


Liberalerna (20 mandat)

  • Juno Blom (Östergötlands län)
  • Emma Carlsson Löfdahl (Jönköping)
  • Roger Haddad (Västmanland)
  • Robert Hannah (Göteborgs kommun)
  • Lina Nordquist (Uppsala län)  
  • Christer Nylander (norra och östra Skåne)
  • Johan Pehrson (Örebro län)
  • Torkild Strandberg (Skåne västra)  
  • Arman Teimouri (Värmland)
  • Maria Nilsson (Göteborgs kommun)
  • Mats Persson (Skåne län Södra)
  • Fredrik Malm  (Stockholm kommun)
  • Gulan Avci  (Stockholm kommun)
  • Joar Forsell  (Stockholm kommun)
  • Jan Björklund (Stockholms län)
  • Maria Arnholm (Stockholms län)
  • Barbro Westerholm (Stockholms län)
  • Helena Gellerman  (Västra Götalands län västra)  
  • Bengt Eliasson (Hallands län)
  • Allan Widman (Malmö kommun)

 

Miljöpartiet (16 mandat)

  • Leila Ali-Elmi (Göteborg)
  • Alice Bah Kuhnke (Stockholms län)
  • Emma Berginger (södra Skåne)
  • Gustav Fridolin (Stockholms län)
  • Maria Gardfjell (Uppsala)
  • Emma Hult (Jönköping)
  • Rebecka Le Moine (Östergötlands län)
  • Isabella Lövin (Stockholms kommun)
  • Anna Sibinska (Göteborgs kommun)
  • Elisabeth Falkhaven (Hallands län)
  • Per Bolund  (Stockholm kommun)
  • Maria Ferm  (Stockholm kommun)
  • Karolina Skog (Stockholms län)
  • Janine Alm Ericson  (Västra Götalands län västra)  
  • Jonas Eriksson (Örebro län)  
  • Rasmus Ling (Malmö kommun)

Forrige artikel Busch Thor spökar för flera KD-kandidater Busch Thor spökar för flera KD-kandidater Næste artikel 25 kända ledamöter som åker ut 25 kända ledamöter som åker ut
Unga hoppar av förtroendeuppdrag

Unga hoppar av förtroendeuppdrag

AVHOPP. Var tionde ledamot mellan 18 och 29 år har lämnat region- eller kommunfullmäktige ett år in på mandatperioden. Samtidigt behåller riksdagen sina unga.