Han föreslås ta över Centerstudenter
Valberedningen har lämnat sitt förslag till ny förbundsstyrelse i Centerstudenter. Rasmus Elfström, i dag vice ordförande och tidigare sakkunnig på Centerpartiets riksdagskansli, föreslås bli ordförande.

Axel Hyttnäs Telin
Reporter och redaktör för namnnyheter och kalendarierNär förbundsstämman samlas i Uppsala i april är det Rasmus Elfström som har valberedningens förtroende att ta över som ordförande.
Elfström har tidigare varit ordförande för Centerstudenters avdelning i Stockholm och är i dag vice förbundsordförande på riksnivå. Utöver det har han arbetat som rättspolitiskt sakkunnig på moderpartiets riksdagskansli.
Centerstudenter har sedan april 2020 letts av ordförande Julia Eriksson. Hon aviserade redan i december att hon avgår i samband med stämman. Hon ska nu gå tillbaka till studierna på juristprogrammet i Uppsala och har precis blivit vald till ordförande för Centerpartiet i kommunen.