Riksdagen vill göra Naloxon mer tillgängligt
Riksdagen ställer sig bakom socialutskottets förslag om att på nationell nivå öka tillgängligheten till läkemedlet Naloxon som används mot opioidöverdoser.

Marie Lundahl
Reporter och redaktörUnder onsdagen röstade riksdagen igenom socialutskottets tillkännagivande om att öka tillgängligheten till läkemedlet Naloxon, som används vid överdoser av opioider och metadon.
Riksdagen vill också utreda om fler grupper utanför hälso- och sjukvården ska kunna ge naloxonläkemedel mot överdoser, samt att en lämplig myndighet får i uppdrag att arbeta med frågan.
Naloxon
Naloxon är ett motgift som används för att häva överdoser av opioider som heroin eller metadon.
2018 infördes nya regler för att göra så kallade naloxonläkemedel mer tillgängliga för personer i riskzonen för överdos, närstående och personal inom räddningstjänsten.
Reglerna innebär till exempel att icke legitimerad personal i ambulans och räddningstjänst kan ge naloxon vid opioidöverdoser och att sjuksköterskor har rätt att skriva ut naloxonläkemedel.
Källa: Riksdagen.se