Ekström ny minister

UTNÄMNING. Anna Ekström blir ny gymnasie- och kunskapslyftsminister. Det meddelade statsminister Stefan Löfven i sin regeringsförklaring.
Anna Ekström har varit mäktigast i Skolsverige utanför Rosenbad då hon lett Skolverket samtidigt som hon haft ordförandeposten i regeringens skolkommission. Nu tar hon steget in i regeringen.
– Jag är jätteglad att få komma tillbaka till partipolitiken efter 15 års tid, sade Ekström på en pressträff.
Hon har tidigare varit statssekreterare och Saco-ordförande och kan därmed både statsförvaltning och arbetsmarknad. Anna Ekström har tidigare varit kritisk mot den förra socialdemokratiska regeringen men också mot Alliansregeringen.
Altinget granskar inte inlägg före publiceringen. De omfattas därför inte av det utgivaransvar som gäller i övrigt. Det innebär att du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar.
Läs mer om kommenterar på Altinget
0 kommentarer Skriv en kommentar ↓