Kandidater till EU-valet 2019

KANDIDERAR. Partiernas listor innehåller 332 namn och de svenska väljarna kommer att rösta in 21 ledamöter till Europaparlamentet. 

Europaparlamentsvalet 2019 äger rum den 26 maj i Sverige.

Sverige kommer att rösta fram 21 av de 705 ledamöterna i Europaparlamentet, ytterligare en ledamot jämfört med förra mandatperioden. Fördelningen av platser sker proportionellt. 

Kandidaterna ska godkänna sin kandidatur senast den 28 februari, det är först då listorna är definitiva. Nedan följer de beslutade listorna från partierna som har suttit i Europaparlamentet under mandatperioden 2014-2019. 

Centerpartiet: 
1. Fredrick Federley, Gagnef 
2. Abir Al-Sahlani, Hägersten 
3. Emma Wiesner, Stockholm 
4. Gustav Hemming, Stockholm 
5. Kristina Jonäng, Ljungskile 
6. Louise Grabo, Vara 
7. Tomas Mörtsell, Storuman 
8. Frida Nilsson, Lidköping 
9. Ebba Krumlinde, Båstad 
10. Eric Luth, Huskvarna
11. Emma Blomdahl, Stockholm
12. Hanna Stenegren, Hässelby
13. Helena Vilhelmsson, Nora
14. Erik Ciardi, Kalmar
15. Emanuel Örtengren, Lidingö
16. Madelaine Jakobsson, Nordmaling
17. Golnoush Lundén, Växjö
18. Thomas Andersson, Fåker
19. Karin Östring Bergman, Hisings backa
20. Tim Svanberg, Ronneby
21. Rebeca Gajardo Angel, Visby
22. Eric Lundvall, Luleå
23. Johan Örjes, Enköping
24. Kent Folkesson, Lidköping
25. Bjørn ter Bruggen, Söråker
26. Anna Blomberg, Partille
27. Lovisa Kronsporre, Brottby
28. Erik Evestam, Säffle
29. Sandra Eliasson, Bollebygd
30. Magnus Thulin, Malmö
31. Mattias Claesson, Björkvik
32. Nima Moslehi, Arlöv
33. Karola Svensson,Falköping
34. Leif Walterum, Skövde
35. Svante Linusson, Stockholm
36. Julie Tran, Linköping
37. Algot Thorin, Harplinge
38. Pietro Marchesi, Täby
39. Lina M. Eriksson, Göteborg
40. Henric Molin, Sankt Ibb
41. Malin Åberg, Romakloster
42. Christian Ohlsson, Lund
43. Bjarni Arnason, Gävle
44. Jonny Lundin, Härnösand
45. Gunilla Berglund, Krylbo
46. Simon Fredriksson, Herrljunga
47. Afram Yakoub, Norsborg
48. Unn Harsem, Uppsala
49. Anthon Gyllensten, Brandbergen
50. Åke Carlson, Lenhovda
51. Björn Pettersson, Bollnäs
52. Daniel Svensson, Göteborg
53. Martina Johansson, Västerljung
54. Patrik Davidsson, Alstermo
55. Lars-Erik Lindberg, Mörarp
56. Petri Salonen, Handen
57. Magnus Hellmark, Enköping

Feministiskt initiativ: 
1. Soraya Post, Göteborg 
2. Stina Svensson,Göteborg 
3. Jaime Gomez, Höör 
4. Toktam Nora Jahangiry, Malmö 
5. Joakim Månsson Bengtsson, Lund 

Kristdemokraterna: 
1. Sara Skyttedal, Linköping
2. David Lega, Göteborg
3. Liza-Maria Norlin, Sundsvall
4. Yusuf Aydin, Botkyrka
5. Birgitta Sacredeus, Mora
6. Ella Bohlin, Värmdö
7. Torsten Elofsson, Malmö
8. Soheila Fors, Karlskoga
9. Leif Hallberg, Stockholm
10. Martin Hallander, Solna
11. Birgitta Nordvall, Umeå
12. Behcet Barsom, Örebro
13. Gudrun Brunegård, Vimmerby
14. Conny Brännberg, Skövde
15. Sarah Havneraas, Uppsala
16. Magnus Oscarsson, Ödeshög
17. Camilla Rinaldo Miller, Värnamo
18. Michaela Hollis, Stockholm
19. Patrik Åkesson, Växjö
20. Amanda Agestav, Västerås
21. Magnus Kolsjö, Järfälla
22. Lili André, Gävle
23. Linnea Haggren, Åre
24. Anton Axelsson, Nässjö
25. Eva Wallin, Öckerö
26. Tuve Skånberg, Simrishamn
27. Magnus Berntsson, Göteborg
28. Marie-Louise Forslund Mustaniemi, Mariefred
29. Kjell-Arne Ottosson, Årjäng
30. Eric Dicksson, Färjestaden
31. Evin Badrniya, Stockholm
32. Lars Thunberg, Helsingborg
33. Maria Maric, Tibro
34. Niklas Asklander, Klintehamn
35. Håkan Kero, Pajala
36. Georgia Ferris, Falkenberg
37. Adam Jansson, Karlskrona
38. Maria Nilsson, Vänersborg
39. Roland Sjögren, Lycksele
40. Mohammad Omran, Ystad
41. Eva B Arnesson, Ulricehamn
42. Lukas Forsberg Bernevång, Åkersberga
43. Rolf Åbjörnsson, Täby

Liberalerna:  
1. Cecilia Wikström, Uppsala 
2. Said Abdu, Trollhättan 
3. Maria Weimer, Sveg 
4. Allan Widman, Malmö 
5. Karin Karlsbro, Stockholm 
6. Anders Rehnberg, Göteborg 
7. Oscar Wåglund Söderström, Stockholm 
8. Monica Lundin, Borlänge 
9. Johan Pehrson, Örebro 
10. Hadar Cars, Stockholm 
11. Maria Lundqvist-Brömster, Nordmaling 
12. Martin Ängeby, Stockholm 
13. Annika Carp, Falköping 
14. Fredrik Brange, Lund 
15. Annika Westh, Öckerö 
16. Mats Nordström, Täby 
17. Christina Tufvesson, Stockholm 
18. Anton Sjöstedt, Arvika 
19. Anna Hallbom, Visby 
20. Gunilla Almesåker, Linköping 
21. Marie Vaadre, Nässjö 
22. Lennart Nordfors, Stockholm 
23. Lina Eriksson, Västerås 
24. Maria Johansson, Stockholm 
25. Johan Landström, Sundsvall 
26. Eva Edwardsson, Uppsala 
27. Stefan Käll, Katrineholm 
28. Caroline Persson, Växjö 
29. Per-Ola Grönberg, Sandviken 
30. Maria Brolin Glennow, Lund 
31. Thomas Söderström, Luleå 
32. Christina Soldan, Skellefteå 
33. Pär Löfstrand, Östersund 
34. Inga-Lena Fischer, Karlskrona 
35. Tommy Lindström, Borgholm 
36. Delaram Esmaeili, Mölndal 
37. Rickard Ydrenäs, Stockholm 
38. Gunnar Asserhed, Norrköping 
39. Divina Nouri, Borås 
40. Anders Rickman, Habo 
41. Lisbeth Svensson, Stenungsund 
42. Carl-Vincent Reimers, Malmö 
43. Jacqueline Tjällman, Skövde 
44. Abdukadir Salad Ali, Stockholm 
45. Maria Mattsson, Järfälla 
46. Filip Zackrisson, Varberg 
47. Natasha Bromberg, Stockholm 
48. Richard Brodd, Göteborg 
49. Nor Gül, Umeå 
50. Vladan Lausevic, Täby 
51. Pär Johnson, Lidköping

Miljöpartiet:  
1. Alice Bah Kuhnke, Nacka
2. Pär Holmgren, Uppsala
3. Jakop Dalunde, Stockholm
4. Bodil Valero, Axmar Bruk
5. Emma Nohrén, Brastad
6. Lorentz Tovatt, Stockholm
7. Märta Stenevi, Malmö 
8. Max Troendlé, Kalmar
9. Aida Badeli, Bryssel
10. Mursal Isa, Borlänge
11. Wanja Kaufmann, Uppsala
12. Henrik Blind, Jokkmokk
13. Karin Thomasson, Östersund
14. Linus Lakso, Eskilstuna
15. Jenny Lundström, Tierp
16. Magnus Wåhlin, Växjö
17. Elin Söderberg, Umeå
18. Per-Inge Lidén, Karlstad
19. Janine Alm Ericson, Alingsås
20. David Ling, Gävle
21. Brita Wessinger, Sollefteå
22. Nils Karlsson, Malmö
23. Emma Hult, Jönköping
24. Malte Roos, Malmö 
25. Rebecka Forsberg, Göteborg
26. Olle Hilborn, Karlskrona
27. Jiang Millington, Järfälla
28. Nils Seye Larsen, Umeå
29. Lotta Hedström, Brösarp
30. David Folkebrant, Västerås
31. Katarina Folkeson, Nora
32. Jacob Risberg, Knivsta
33. Mariam Salem, Umeå
34. Göran Larsson, Borås
35. Isabel Enström, Visby
36. Svein Henriksen, Getinge
37. Naiara Pereira Cunha, Södertälje
38. Kristian Ek, Nynäshamn
39. Annica Snäll, Tidaholm
40. Björn Immerstrand, Vikingstad

Moderaterna:
1. Tomas Tobé, Stockholms län 
2. Jessica Polfjärd, Västmanlands län 
3. Jörgen Warborn, Hallands län 
4. Arba Kokalari, Stockholms stad 
5. Gustaf Göthberg, Västra Götalands län 
6. Micaela Löwenhöök, Västerbottens län 
7. Hans Wallmark, Skåne län 
8. Jelena Drenjanin, Stockholms län 
9. Christian Holm Barenfelt, Värmlands län 
10. Joanna Sjölander, Östergötlands län 
11. Stefan Olsson, Uppsala län 
12. Lynn Thulin, Skåne län 
13. Anders Gäfvert, Västernorrlands län 
14. Elin Landerdahl, Kalmar län 
15. Carl-Oskar Bohlin, Dalarnas län 
16. Annicka Engblom, Blekinge län 
17. Cecilie Tenfjord Toftby, Västra Götaland 
18. Ewa Thalén Finne, Södermanlands län 
19. Adam Rydstedt, Gävleborgs län 
20. Ida Eriksson, Kronobergs län 
21. Lotta Olsson, Örebro län 
22. Linus Kimselius, Jämtlands län 
23. Birgit Meier-Thunborg, Norrbottens län 
24. Anton Bergström, Västerbottens län 
25. Henrik Sundström, Västra Götalands län 
26. Kristina Lutz, Stockholms stad 
27. Fredrik Saweståhl, Stockholms län 
28. Lars-lngvar Ljungman, Skåne län 
29. Mikael Jensen, Stockholms län 
30. Måns Linge, Kalmar län 
31. Malin Olsson, Jönköpings län 
32. Aydin Akyuz, Gotland

Socialdemokraterna:
1. Heléne Fritzon, Skåne
2. Johan Danielsson, Stockholm
3. Jytte Guteland, Stockholm pd
4. Erik Bergkvist, Västerbotten
5. Evin Incir, Uppsala pd
6. Ilan de Basso, Jönköping pd
7. Carina Ohlsson, Skaraborg
8. Linus Glanzelius, Göteborg
9. Åsa Karlsson Björkmarker, Kronoberg
10. Adnan Dibrani, Halland
11. Nasra Ali, Stockholm pd
12. Rikard Larsson, Skåne
13. Eva-Lena Jansson, Örebro
14. Olle Thorell, Västmanland
15. Lena Segerberg, Kalmar
16. Aleksander Gabelic, Östergötland
17. Beatrice Öhman, Norrbotten 
18. Ulf Ohlsson, Södra Älvsborg
19. Amani Loubani, Skåne
20. Peter Jeppsson, Blekinge
21. Alva Dahn, Stockholms län
22. Peder Björk, Västernorrland
23. Mariya Voyvodova, Göteborg
24. Abdalahi Hassan, Sörmland
25. Yoomi Renström, Gävleborg
26. Robert Uitto, Jämtland
27. Melisa Nilsson, Göteborgsområdet
28. Moez Dharsani, Fyrbodal
29. Alexandra Olsson, Västmanland
30. Dan Gabrielsson, Skaraborg
31. Karin Näsmark, Jämtland
32. David Lindvall, Gotland 
33. Helen Ung Le, Halland
34. Kenneth Johannesson, Värmland
35. Andrine Winther, Stockholms län
36. Sören Juvas, Dalarna
37. Anna-Belle Strömberg, Västernorrland

Sverigedemokraterna:  
1. Peter Lundgren, Gnosjö  
2. Jessica Stegrud, Vellinge  
3. Charlie Weimers, Värmland  
4. Kristina Winberg, Jönköping  
5. Johan Nissinen, Värnamo  
6. Karl Robbjens, Göteborg  
7. Ludvig Aspling, Sollentuna  
8. Sven-Olof Sällström, Ånge  
9. Linda Lindberg, Helsingborg  
10. Tobias Andersson, Skövde  
11. Zandra Pettersson, Alingsås  
12. Magnus Persson, Bromölla  
13. Martin Kinnunen, Botkyrka  
14. Elin Jensen, Kumla  
15. Robert Lund, Boden  
16. Lina Boy, Strängnäs  
17. Mattias Eriksson-Falk, Gävle  
18. Hilda Frick, Gotland  
19. Maria Liljedahl, Köping  
20. Sara-Lena Bjälkö, Falkenberg  
21. Martin Kirchberg, Torsås  
22. Hanna Nilsson, Hässleholm  
23. Sandra Karlsson, Norrköping  
24. Paula Palmqvist, Gällivare  
25. Beatrice Rugland Timgren, Ekerö  
26. Pia Trollehjelm, Bjuv  
27. Naima Bahnam Johansson, Norrköping  
28. Mats Nordberg, Falun  
29. Nima Gholam Ali Pour, Malmö

Vänsterpartiet: 
1. Malin Björk, Bryssel
2. Ana Süssner Rubin, Skåne
3. Deniz Butros, Östergötland
4. Nina Broman Costa, Uppsala län
5. Hanna Gedin, Skåne
6. Ida Legnemark, Sjuhärad
7. Rikard Warlenius, Storstockholm
8. Jonas Karlsson, Uppsala län 
9. Sara Högelius, Blekinge
10. Carolina Gustafsson, Norrbotten
11. Xamuel Gonzalez Westling, Gävleborg
12. Kerstin Joelsson Wallsby, Fyrbodal 
13. Håkan Svenneling, Värmland
14. Gertrud Ingelman, Göteborg
15. Jöran Fagerlund, Göteborg
16. Andrea Söderblom-Tay, Storstockholm
17. Jesper Wiklund, Storstockholm
18. Felicia Granath, Västmanland
19. Jessica Wetterling, Väst
20. Willy Neumann, Jönköpings län
21. Agneta Hansson, Västerbotten
22. Mats Einarsson, Storstockholm
23. Lotta Johnsson Fornarve, Sörmland
24. Bore Sköld, Västerbotten
25. Christina Hedin, Jämtlands län
26. Rodrigo Arce, Storstockholm
27. Alma Janeth Sibrian, Väst
28. Samuel Skånberg, Storstockholm
29. Sara Hansson, Västmanland
30. Åke Johansson, Västernorrland
31. Inger Björk, Storstockholm
32. Richard Deichmann, Kalmar län
33. Fahimeh Nordborg, Fyrbodal
34. Robert Armblad, Kronobergs län
35. Lena Ihlar, Dalarna
36. Victoria Öjefors Quinn, Gotland
37. Kerstin Amelin, Storstockholm 
38. My Funcke, Värmland

Källa: Partiernas kandidatlistor

Forrige artikel Liberalerna stuvar om på EU-listan Liberalerna stuvar om på EU-listan Næste artikel Kraftig medlemsökning för Vänsterpartiet Kraftig medlemsökning för Vänsterpartiet
Ahlenius: Gammalt beslut bakom dagens brister i utredningar

Ahlenius: Gammalt beslut bakom dagens brister i utredningar

STYRNING. Regeringen tillsätter allt färre parlamentariska utredningar trots att det krävs breda politiska uppgörelser när regeringsmakten är bräcklig. Roten till det onda kan finnas i ett beslut från 1982, menar Inga-Britt Ahlenius.